2015. február 24., kedd

Csuparizs és aszalt sárgabarack - gyümölcsrizs

Egy kis böjtös édesség. 
+1. böjtös étel a sorozathoz.










1 bögre rizst
2,5 bögre vizben puhulásig főztem,
majd hozzáöntöttem 
1 bögre rizstejet

















ízlés szerint rizsszirupot,
1/2 bögre rizslisztet,
3 marék apróra vágott aszalt sárgabarackot és összefőztem.

















Tálkába szedve meghintettem egy kis fahéjjal.








2015. február 18., szerda

A Nagyböjt 40 napjára 35-féle ötlet

Azért csak 35, mert az elején egy 10 napos barnarizs böjttel indítanánk, amit, ha csak 5 napig végzünk is, akkor legalább 35 napra legyen választék...
Ha a 40 nap alatt új böjtös étel jut eszembe, feltétlen fel kerül a sorozatba...
(Az itt felsorolt ételek a saját blogomról, a www.talita.hu "Főzünk" rovatából, valamint a www.montazsmagazin.hu "Életmód" rovatából valók, ahol rendre jelentek/jelennek meg receptjeim és édesanyámnak is.)


Kezdjük is tehát a sort az anyukám-féle 10 napos Barnarizs-böjttel:
Barnarizs-böjt



Aztán jöjjenek a címek A-B-C sorrendben:


A csőbehúzott Brokkoli és Padlizsán esete




A fotogén sárgaborsó-krémleves




ASZTA-PASZTA




b-ROCK-oli leves




Buggyantott tojás




Dináré-dináré-Hajdináré! - Ételek hajdinából 1.0 - Zöldséges hajdina



Egy indiai leves




Előételnek?! - "Kápréze" - Caprese




Eső után gombacsoda-vacsora




Karfiolleves gyerekkori emlékkel




Keddi tojásos tönköly-noked(d)li




Laska-Ajvar-Tojás - vacsora




Mediterrán-magyar menü: olaszos paradicsomleves és szabolcsi lapcsánka




















MegLepetés = MegLepény, no MegTzatziki




Mi mindenre jó a muffinsütő? 1.0 - Lapcsánka sütésre




Mi mindenre jó a muffinsütő? 2.0 - Hajdinafasírt sütésre




Mi mindenre jó a muffinsütő? 3.0 - Házi sajt készítésre




Nagy öröm a szombati öhöm!




Olasz-magyar pasta-tészta variációk




Petrezselyemkrém, ahogy az anyukámtól tanultam




Pink színű tortaformában fahéjas barnarizs-felfújt




Rém egyszerű kRémlevesek 1.0 - MustárkRémleves




Sajtgolyóbisok




Saláták halványító zellerszárból




Svájci krumpli a "VassMacs’kákoknál"




Szemvidító multivitamin-saláta




Szezámmagos tönkölybúza-lepénykék



TEA-KEDVENCEK 1.0 - A gyömbértea




Thai leves




Tillárom - Pizza -Tallérom




Töltött káposzta (hús-nélkül) gabonás-variációk




Töltött karalábé – macerás, demegéri!




Tönköly tésztás almás pite





Zöldbabpörkölt rizses-lecsósan



+ 1. recept

Csuparizs és aszalt sárgabarack - gyümölcsrizs




























2015. február 17., kedd

Laska-Ajvar-Tojás - vacsora

Ezek voltak hűtőszekrényemben.
Tojásos gomba lett belőlük.
Közben a szakirodalmat is tanulmányoztam laska-ügyben...







1/2 laskagomba
1 pej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 evőkanál ajvar
4 db tojás
só, bors ízlésem szerint

















Köztudott, hogy a gombák – így a laskagomba – sejtfala is tartalmaz kitint, amely az emberi szervezet által nehezen emészthető.Ez élelmezési szempontból előnyös is, meg nem is, hiszen így a gomba sokáig jóllakottság érzését biztosítja, azonban az arra érzékenyeknek emésztési kényelmetlenséget okozhat. Másrészt a kitin tanulmányok által bizonyítottan élelmi rostnak tekinthető, annak előnyös tulajdonságaival. Például fogyasztásával csökkenthető a vérkoleszterin szint, miután a kitin és a kitozán a béltraktusban csökkenti a felszívható koleszterin mennyiségét valószínűsíthetően azáltal, hogy azt magához köti azt.
 Más nagygombák termőtesteivel összevetve a laskagomba kitintartalma az alacsonyabb tartományban helyezkedik el. A termesztett csiperkegombához képest fele annyi kitint tartalmaz. Kísérletekkel bizonyították, hogy kitintartalom a gomba életmódjával függ össze, a szaprofiton gombák (pl. csiperke) kitintartalma mindig magasabb, mint a farontó gombáké (pl. laskagomba, shii-take). A laskagomba alacsony kitintartalma mellett az összes élelmi rosttartalma viszont nagyon magas (a szárazanyag tartalom 33,4%-a), így fogyasztásával csökkenthető a rostszegény táplálkozás veszélye. Az élelmi rostoknak jelentős szerepe van az egészséges táplálkozásban, felnőttek esetében az ajánlott napi adagja 25 - 35 mg. A laskagombafélék esetében a poliszacharidok közül kiemelkedő jelentőségűek a glükánok. Különböző laskagomba fajtákban 2,9 - 5,3 g/kg (szárazanyagra számolva) értéket mértek. A glükánok a gombák egészségvédő vegyületei közé tartoznak.
Vitamin és ásványi anyag tartalom
 A vadon termő és termesztett laskagomba fajták kémiai összetétele között jelentősebb különbség nincs, illetve a kontrollált termesztési körülményekből adódóan például toxikus elemekből (kadmium, króm, arzén) a termesztett gombák kevesebbet tartalmaznak. Meg kell említeni, hogy a laskagomba általában (a többi termesztett gombához képest) nem mutat jelentősebb toxikus elemfelvételi képességet. Ásványi elemek közül legjelentősebb a kálium- és foszfor tartalom, viszont nátriumot igen kis mennyiségben tartalmaz, ami kifejezetten kedvező például a magas vérnyomásban szenvedők illetve érrendszeri problémákkal küzdők számára is. A laskagomba nátrium szintje a csiperkegombához képest is kifejezetten alacsony, hiszen a csiperke 3,5-szer több nátriumot tartalmaz, mint a laskagomba.
Elsősorban a B-vitamin csoport egyes tagjaiból (tiamin, riboflavin, niacin, folsav) tartalmaz említésre méltó mennyiségeket. A termesztett gombák B vitamin tartalmát összehasonlító vizsgálat azt mutatja, hogy a laskagomba általában jó B-vitamin forrás, mert a B1-, B3-vitaminból és folsavból is a többi gombánál nagyobb mennyiséget tartalmaz. A B1 és B2 és B5 vitamin azonban nem hőálló.
Felhasználása a gyógyászatban[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Számos ókori forrásban, így például a Védákban is említést tesznek a gombák orvosi felhasználásának jelentőségéről. A Rómaiak a gombát az istenek eledelének hívták, míg a Kínaiak az élet elixírjének tartották. A mai orvostudomány biokémiai elemzéssel igazolta az ókori feltevéseket, hogy a laskagomba fajok gyógyászati felhasználása megalapozott.
A laskagomba sejtfalát felépítő kitint a szervezet N-acetil-D-glükózaminná (glükózamin) hidrolizálja, ami hatásosnak bizonyult az degeneratív izületi elváltozások kezelésében, valamint sportolók izület és porcerősítés céljából táplálékkiegészítőként is használják.
A szárított késői laskagombában 2,8%-ban található meg a magas koleszterinszint és a keringési megbetegedések kezelésére használt lovastatin. A lovastatint természetes módon tartalmazó késői laskagomba hatásosságát a koleszterinszint csökkentésben számos állatkísérlettel bizonyították.
Tartalmazza a pleuran nevű poliszacharidot, amelyet immunstimulánsként ismernek. A pleuran hatásosságát kimutatták az intenzív edzés során bekövetkező fehérvérsejt aktivitás csökkenés kezelésében, illetve egy 2011-es 50 atlétán elvégzett 3 hónapos kísérlet során kimutatták, hogy a késői laskagombából kivont pleuran csökkentette a felső légúti megbetegedések gyakoriságát és megnövelte az atléták vérében előforduló fehérvérsejtek számát. 
Kísérlettel igazolták, hogy a késői laskagomba gátolja az egyes emlő- és vastagbélrák sejtek működését, ezért potenciális szerepe lehet ezen megbetegedések kezelésében illetve megelőzésében. 

A laskagombát főzés előtt 20 pecre sósvízbe áztattam. Majd csíkokra vágtam.
Hagymát-fokhagymát megpirítottam, majd hozzáadtam a csíkokra vágott laskagombát, a 3 evőkanál ajvart, sót borsot és összedinszteltem.


















Majd hozzáöntöttem a 4 összekevert tojást, és összesütöttem. Finom diós és magos kenyérrel ettük meg vacsorára.




2015. február 14., szombat

A csőbehúzott Brokkoli és Padlizsán esete


Nagyon tél vége van és az ember szeme már nagyon a zöldet és a színeket keresi a nagy szürkeségben. A brokkoli zöldje mellé milyen szépen illik a lila, ha hagyma, s főként, ha padlizsán. Ma csőbehúzom őket...





Hozzávalók: 

  • 1 közepes fej brokkolit rózsáira szedve,
  • 1 közepes padlizsánt felkarikázva
  • 1 fej lilahagymát és
  • 3-4 gerezd fokhagymát, felaprítva
  • 1 dl olivaolajjal kikent kis méretű tepsire helyeztem,  
  • ízlésem szerint sóval, borssal, őrölt mustármaggal meghintettem és 
  • 2 dl vizet aláöntve alufóliával letakarva megpároltam csőbehúzva (200 fokos sütőbe téve) kb 20 percig.














  • 3 dl tejet,
  • 3-4 ek. tönkölylisztet,
  • 3 tojást,
  • sót ízlésem szerint,
  • 20 dkg reszelt sajtot palacsintatészta állagúvá összekeverve ráöntöttem a csőbe húzott Brokkoli-Padlizsánra és pirulásig sütöttem. 
  • Főtt barnarizs  és vegyes savanyúság volt a köret hozzá.